راهنمای خرید لاستیک خودرو

مهدی شریفی چهارشنبه 19 خرداد 1400 - 19:53
راهنمای خرید لاستیک خودرو
خرید لاستیک خودرو
خرید لاستیک خورو برای اکثر مردم به نظر کاری پیچیده ، زمان بر و پرهزینه ای است. اما اگر می خواهید لاستیک جدید بخرید ؛ برای انتخابی راحت ، مراحل زیر را دنبال کنید تا هم لاستیکی مناسب خریداری کنید و هم هزینه های سنگینی پرداخت نکنید.

در ابتدا باید به این نکته توجه کنید که :

چه موقع به لاستیک جدید نیاز دارید؟

 • وقتی هنگام رانندگی احساس می کنید خودرو به سمتی کشیده می شود.
 • وقتی احساس می کنید خودرو در مسیر لغزش دارد.
 • موقع ترمز گرفتن ، خودرو به موقع متوقف نمی شود.

البته نکاتی که گفته شده ممکن است از عیوب سیستم فنی خودرو نیز باشد ، پس در ابتدا سیستم فنی خودرو را بررسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. بعد از آن سراغ تایرها رفته و آنها را طبق روش های چک کردن عمق آج لاستیک که در زیر نیز یکی از آنها را توضیح داده ایم ، زیر چک کنید.

با یک سکه عمق شیار ها را بررسی کنید و فشار هوای داخل تایرها رو چک کنید و بعد از آن اقدام به خرید کنید. اما در مواقعی که لاستیک پارگی ها یا بریدگی شدیدی داشت، دیگر به بررسی نیازی نیست و باید به صورت فوری به فکر خرید تایر جدید باشید.

نکاتی که پیش از خرید لاستیک باید به آن توجه کرد

 • شرایط آب و هوایی 

برای خرید لاستیک شرایط آب و هوایی منطقه ی زندگی خود، نوع رانندگیتان، جاده هایی که در آنها رفت و آمد دارید و میزان استفاده از خودروتان در طول هفته را در نظر بگیرید.

 • سایز لاستیک

 سایز مناسب لاستیک برای خودروی شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است، و این امر بر روی مصرف سوخت و سرعت خودروی شما تاثیر دارد. همه تایرها دارای سایز مشخصی هستند که می توانید آن را در دفترچه راهنمای خودرو یا بر روی دیواره تایر فابریک خود که زیر خودرو نصب است ، مشاهده کنید. به طور مثال : سایز لاستیک پژو ۲۰۶ که استاندارد آن ۱۸۵/۶۵R۱۴ و همه تایرها از این فرمول پیروی می کنند را با هم مورد بررسی قرار می دهیم. عدد ۱۸۵ که به میلی متر نوشته می شود پهنای تایر ، عدد ۶۵ نسب ارتفاع دیواره (فاق) به عرض تایر ، حرف R ساختار تایر (رادیالی) و در انتها عدد ۱۴ قطر رینگ را به شما نشان می دهد.

 • تاریخ تولید لاستیک

تاریخ تولید لاستیک را بررسی کنید. اگرچه لاستیک تاریخ انقضا ندارد اما بهتر است بیشتر از ۵ سال از تاریخ تولید نگذشته باشد، که این طول عمر به شرایط نگهداری از لاستیک نیز بستگی دارد. میشلن درباره تاریخ و سن لاستیک مقاله ای منتشر کرده است که در آن به بررسی تاریخ مصرف تایر پرداخته است، اینکه تاریخ مصرف آنها از زمان نصب زیر خودرو ، شرایط نگهداری تایرها در انبار فروشنده و نگهداری بعد از آن محاسبه می گردد.

 • شاخص تحمل بار لاستیک

حداکثر ظرفیت بار لاستیک برای هر خودرو متفاوت است. اطلاع از میزان تحمل بار لاستیک باعث می شود فشارهای اضافی از روی خودرو برداشته و همچنین عملکرد شما در رانندگی بهبود پیدا کند و در نهایت موجب کاهش مصرف سوخت نیز می گردد. برای اطلاع از کد تحمل وزن لاستیک باید به دفترچه ی راهنمای خودرو یا دیواره تایر فابریک زیر خودرو نگاهی داشته باشید.

 • شاخص سرعت لاستیک

شاخص سرعت تایر نشان دهنده حداکثر سرعتی است که لاستیک می تواند ، خودرو ( وزن خودرو و هر آنچه که در آن قرار دارد ) را در یک مدت زمان مدوام و در شرایط ایده آل حمل کند. این شاخص بر روی دیواره تایر در کنار شاخص تحمل بار نوشته می شود.

 • شاخص چسبندگی لاستیک

Traction نشان دهنده میزان توانایی توقف تایر خودرو روی سطح جاده خشک و خیس می باشد که بسته به سایز و ساختار تایر به ترتیب از بالاترین درجه چسبندگی AA تا پایین ترین درجه این شاخص یعنی حرف C روی دیواره تایر حک می گردد. تایر ساخته شده با شاخص AA و A در هنگام ترمزگیری در سطوح خیس ، در مسافت کمتری نسبت به شاخص B یا  C متوقف می شوند.

 • کد سایش لاستیک چیست ؟

Treadwear نشانگر شاخص سایش لاستیک است و هر چه این عدد بیشتر باشد زمان بیشتری طول می کشد تا آج تایر فرسوده شود. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که عادات رانندگی ، باد تایر ، نگهداری تایر ، شرایط آب و هوایی و جاده ای همه می توانند باعث سایش زود هنگام تایر نسبت به عدد درج شده روی آن گردند.

 • شاخص دمای لاستیک

Temperature شاخص میزان تحمل گرمای تایر در سرعت های بالا است که بر روی دیواره تایر با حروف A-B-C نشان داده می شود. این علامت ها بیانگر عملکرد موثر خروج گرما از تایر و همچنین میزان مقاومت تایر در برابر تغییر شکل و افت کارکرد در حین حرکت است که بسته به نوع سایز و ساختار تایر متفاوت می باشد.

 • ساختار لاستیک

در مشاهدات اولیه به نظر می رسد تایر از یک ترکیب لاستیکی و ساده ساخته شده باشد. اما باید گفت که این دیدگاه کاملاً اشتباه است و تایر از تشکیل و ترکیب مواد مختلف و زیادی تولید و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. تایر از صفحات تقویتی مانند: نخی های از جنس ریون و پلی استر که باعث انعطاف پذیری لاستیک می شوند و کائوچو ، طوقه ( حلقه ای از سیم های فولادی ) ، تسمه ، لایه های تقویتی لاستیکی ، پرکننده ها همچون: کربن سیاه و سیلیکا ، آنتی اکسیدان ، پلیمرهای مصنوعی ، دوده و ... ساخته می شود.

 • انواع لاستیک از نظر ساختاری

لاستیک ها در طول زمان دستخوش تحولات و نوآوری های زیادی شده اند که باعث بهبود عملکرد آنها گردیده است. در سالهای اولیه اختراع تایر ، آنها روی روی چرخ ها چسبیده بودند و قابل جدا شدن نبودند که برادران میشلن با اختراع تایرهای جداشونده انقلابی در این صنعت به پا کردند. تایرها دارای دو نوع بایاس و رادیالی هستند که بایاس نسبت به رادیالی قدیمی تر می باشد.

تایر بایاس

این تایرها از لایه های لاستیکی و متقاطع ساخته شده اند و امتداد نخ های لایه با خط مرکزی تایر زاویه ای مورب می سازد و قرارگیری لایه ها بر روی یکدیگر به صورت ضربدری است. جنس نخ لایه ها از نایلون می باشد و در بدنه تایر بجز در قسمت طوقه ها از سیم فولادی استفاده نمی گردد.

تایر رادیال 

در تایر رادیالی امتداد نخ های لایه با خط مرکزی تایر زاویه ای حدود ۹۰ درجه را می سازد و می توان گفت امتداد نخ ها در جهت شعاعی قرار گرفته است  . جنس نخ لایه ها اکثراً از ریون یا پلی استر می باشد و در تایر های رادیال به منظور ایجاد پایداری حرکتی از لایه هایی به عرض آج و زاویه مورب نسبت به خط مرکزی تایر با نام کمربند یا بلت استفاده می شود .

 • تفاوت لاستیک بایاس و رادیالی چیست ؟

همانطور که در توضیحات هر یک از این نوع تایرها گفته شد ، لاستیک رادیالی انعطاف پذیری دیواره جانبی و تماس بیشتری با زمین دارد و به لطف همین انعطاف پذیری و مقاومت بیشتر ، لاستیک ضربه را جذب می کند که باعث سواری بهتر و راحت خواهد شد. این نوع تایر باعث کاهش مصرف سوخت ، آسیب کمتر ، افزایش طول عمر لاستیک می شود . لاستیک بایاس نیز با ساختار داخلی سفت باعث تماس کمتری با زمین می شود و ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد تایر شود. سختی لاستیک باعث می گردد تمام ضربه و لرزش توسط راننده احساس شود. تمام انعطاف پذیری دیواره کناری به آج منتقل می شود و باعث تغییر شکل تایر می گردد و همچنین لغزش لاستیک نیز در سطوح افزایش پیدا می کند.  

 • انواع لاستیک از نظر عملکردی

در هنگام خرید لاستیک صرف نظر از اینکه نوع خودرو شما چیست ؟ باید به شرایط جاده ای و آب وهوایی که در آنجا سکونت دارید و روزانه در حال تردد از این مسیرها هستید، نیز توجه کنید. به طور کلی تایرها به:

لاستیک چهار فصل ، لاستیک زمستانه ، لاستیک تابستانه ، تایر آفرود (off road ) ، تایر آنرود ( on road ) دسته بندی می گردند که هر کدام به طور جداگانه دارای مشخصاتی متفاوت هستند . البته تایرهای تابستانی و چهارفصل از نظر عملکردی تاحدودی شبیه به هم می باشند و باتوجه به شرایط آب و هوایی ایران می توان گفت هر دوی این تایرها انتخاب مناسبی برای شما می باشند.

 • انواع لاستیک ایرانی

سالهاست در ایران شرکت هایی نظیر بارز ، ایران تایر ، کویر تایر ، یزد تایر و گلدستون در حال فعالیت و تولید انواع لاستیک متناسب با نیاز مصرف کننده می باشند. تنوع سایزی و طرح گلی در این برندها ممکن است انتخاب و خرید تایر کمی برای شما دشوار کند . اما با مطالعه این مطلب می توانید این مسیر را برای خود ساده تر کنید و انتخاب بهتری از بین برندهای ایرانی موجود در بازار برای خودروی خود داشته باشید.

 • انواع لاستیک خارجی

شرکت های تولیدکننده لاستیک متعددی در سراسر دنیا وجود دارند که بسیاری از آنها بسیار شناخته شده می باشند و بسیاری دیگر خیر ! در اینجا مطرح ترین برندهای که در سراسر دنیا وجود دارد را با شما آشنا خواهیم کرد تا خرید لاستیک خارجی خود را بی دغدغه و با اطمینان کامل انجام دهید. برندهای زیادی همچون : میشلن ، بریجستون ، کانتیننتال ، دانلوپ ، گودیر ، پیرلی ، هانکوک ، یوکوهاما ، سومیتومو ، بی اف گودریچ ، کومهو ، مکسس ، کوپر ، جی تی ، جی تی رادیال ، لینگ لانگ ، تراینگل و ... وجود دارند که از شناخته شده ترین های این صنعت می باشند. در حال حاضر در ایران به دلیل مشکلاتی که در واردات کالاهای خارجی وجود دارد ، تعدادی از این برندها یا وارد نمی شوند یا به طور غیرمستقیم وارد شده و در بسیار از فروشگاه به فروش می رسند.

 • گارانتی و خدمات پس از فروش لاستیک

گارانتی و خدمات پس از فروش محصول موردنظر را بررسی کنید تا در صورت معیوب بودن یا متناسب نبودن لاستیک بتوانید آن را تعویض کنید.

خرید لاستیک از فروشگاه های معتبر

 از فروشگاه های معتبر خرید کنید تا از صحت و سلامت تایر جدید مطمئن باشید و قبل از خرید ، قیمت ها، شرایط خدمات ، گارانتی ها و تخفیف ها را با هم مقایسه کنید. شما می توانید برای صرفه جویی در زمان از فروشگاه های معتبر به صورت آنلاین نیز خرید کنید و از راهنمایی های آنها برای خرید لاستیک مناسب و خدمات ارسال و نصب آنها بهره مند شوید. یکی از این فروشگاه ها که خدمات خود را به صورت اینترنتی ارائه می دهد ، آزمجیکال است که علاوه بر امکان مقایسه کالاها و ارائه اطلاعات بیشتر در وب سایت ، امکان دریافت مشاوره از متخصصین را نیز برای شما فراهم کرده است.

 • نصب و بالانس لاستیک

 • برای تعویض لاستیک ها به افراد متخصص مراجعه کنید تا آسیبی به دیگر قطعات و لوازم مربوط به چرخ و رینگ وارد نشود. 

نظرات
  ارسال نظر