معرفی برند دانلوپ

مهدی شریفی شنبه 5 تیر 1400 - 10:07
معرفی برند دانلوپ

لاستیک دانلوپ ساخت کجاست ؟

در ابتدا مروری کوتاه می کنید درباره تاریخچه و چگونگی شکل گیری برند دانلوپ ، در سال ۱۹۸۸، شخصی به نام "جان بوید دانلوپ" که موسس این شرکت نیز می باشد در حال تماشای پسر خود سواربرسه چرخه ای بود که از تایرهای لاستیکی بدون باد برای حرکت روی سطح سنگفرش استفاده می کرد. وی دریافت که نه تنها حرکت سه چرخه کند است، بلکه پسرش شرایط راحتی را نیز تجربه نمی کند. 

او به منظور ایجاد تجربه ای جدید و راحتر از سواری برای فرزند خود، چرخ های سه چرخه وی را با لایه های لاستیکی نازک پوشاند و آنها را با چسب به هم متصل کرد و بوسیله تلمبه توپ های فوتبال ، آن را باد کرد. بدین ترتیب، دانلوپ اولین زمینه های لازم برای تولید اولین تایر بادی را پایه ریزی کرد و کمتر از یک سال بعد اختراع دانلوپ برای اولین بار در دوچرخه های مسابقه ای مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن، دانلوپ بلافاصله اختراع خود را به ثبت رساند و شروع به توسعه ویژگی های آن برای آغاز یک سرمایه گذاری تجاری کرد. خیلی زود فعالیت های وی در قالب شرکت "تایر بادی دانلوپ" به شهرت رسید. در سال ۱۸۹۰، دانلوپ اولین کارخانه تولید تایر خود را در شهردوبلین ایرلند افتتاج کرد و سه سال پس از آن، نخستین کارخانه این شرکت خارج از کشور ایرلند، در شهر هاناو آلمان تاسیس شد. 

تا سال ۱۸۹۵، تایرهای دانلوپ در کشورهای دیگر جهان مانند فرانسه و کانادا نیز به فروش می رسیدند، و کارخانه های این شرکت در آمریکا و استرالیا نیز راه اندازی شده بود. در سال ۱۸۹۸، دانلوپ تصمیم به جابجایی مرکز اصلی خود از دوبلین گرفت. در ابتدا این شرکت به کاونتری انگلیس رفت و در سال ۱۹۰۲ به تاسیسات ۴۰۰ هکتاری بیرمنگام که بعدها به نام "فورت دانلوپ" شناخته شد، نقل مکان کرد.  روحیه کارآفرینی آقای دانلوپ به شخصیت شرکت مبدل شده و بر این نکته تاکید داشت که برای موفقیت یک شرکت چند ملیتی، همواره باید درتحقیق و توسعه همانند فعالیت های تجاری پیشگام بود. هدف لاستیک دانلوپ از گذشته تاکنون، تداوم تولید محصولات بهتر برای ارتقای عملکرد وسایل نقلیه و بهبود تجربه رانندگی افراد و همچنین حفظ کیفیت لاستیک دانلوپ بوده است.

بین بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۷، دانلوپ همچنان یکی از حامیان مالی و تامین کننده تایرهای مسابقات فرمول یک و مسابقات موتورسواری بود. اما در دهه هشتاد میلادی دانلوپ با بدهی های سنگین و مشکلات مالی متعدد مواجه شد. سرانجام در سال ۱۹۸۵، تایر دانلوپ توسط شرکت "بی تی آر" خریداری شد و خیلی زود دارایی های تایر دانلوپ شامل حق استفاده از نام دانلوپ برای تولید تایر به شرکت "صنایع لاستیک سومیتومو" ژاپن فروخته شد. در سال ۱۹۹۹، سومیتومو و شرکت گودیر طی یک سرمایه گذاری مشترک، حرکت در مسیر مبدل شدن به بزرگترین تولید کننده تایر جهان را آغاز کردند. بر همین اساس، گودیر دارایی های تایر دانلوپ در اروپا و آمریکا را در اختیار گرفت و سومیتومو، فروش تایر تحت نام دانلوپ در دیگر کشورهای جهان را ادامه داد.

نظرات
    ارسال نظر